Ücretsiz Tesisat Arızası Keşif İstek Formu
Kalorifer TesisatıMutfak ve Banyo TadilatıSu Tesisatı

KALORİFER TESİSATI

Kalorifer Tesisatı yapımında dikkat edilmesi gereken bir çok püf noktalar vardır. Bunlara dikkat edilmez ise ısınamama sonucu üşüme, gereğinden fazla ısınma sonucu fazla faturanın gelmesi, tesisatın düzgün yapılmaması sonucu su kaçakları meydana gelebilmektedir. Devamı...

MUTFAK VE BANYO TADİLATI

Evlerinizde eskimiş, galveniz demir boru kullanılmış mutfak ve banyolarınızı tesisat sorunları, su baskınları ve sağlık sorunları yaşamadan yenilemenizi tavsiye ediyoruz. Mutfak, banyo ve su tesisatınızı yenilemeye karar verirseniz 36 yıllık deneyimimiz ile tadilatınızı yapmaya talibiz. Devamı...

SU TESİSATI

Su tesisatı, temiz suyun kaynaktan çıkarıldıktan sonra su borularının binanıza döşenmesiyle kullanıma hazır hale gelmesi ve kullanıldıktan sonra arıtılarak doğaya geri gönderilmesini kapsamaktadır. Devamı...

BATARYA NASIL SÖKÜLÜR- MONTAJ YAPILIR - CONTA NASIL DEĞİŞİR

Lavabo Bataryası Nasıl Sökülür

Olabilecek sorun ve tersliklere karşı herhangi bir su baskını veya benzeri bir durum olmaması için önlem olarak bina girişindeki ana vanayı kapatıyoruz.


Şimdi gönül rahatlığı ile batarya musluk değiştirmeye başlayabiliriz öncelikle ara musluğu kapatalım. Musluğun içinde kalan suyu boşaltmak için musluğumuzu açıyoruz. Yinede söküm esnasında bir miktar su yere akacaktır. 

 

Batarya Sökme 1
 

 

Bataryayı sökmeye başlamadan önce ara muslukları kapatıyoruz.

 
Spiral Fleks Hortumu Sökme

 

 

 

 Ara musluğuna bağlı olan spiral fleksi hortumu küçük ingiliz anahtarı veya 13 numaralı anahtar ile açıyoruz.

 

 

 

Musluğu lavaboya sabitleyen somunu 13 numaralı anahtar veya küçük ingiliz anahtarı ile açıyoruz. Somunu çıkardıktan sonra lavobanun altında olan musluğun demir pulunu çıkartıyoruz.

 

Batarya Sökme 3Batarya Sökme 4Batarya Sökme 5

 

Demir pulu çıkardıktan sonra bataryayı yukarı çektiğimizde altında bulunan plastik contası ile birlikte gelecektir. Yeni musluğu takarken aynı fleksi boruları kullanacaksak musluk üzerinden de söküyoruz ki yeni musluğa bağlayalım.  Böylece eski musluğumuzu yerinden söktük.

 

Batarya Sökme 6Batarya Sökme 7Batarya Sökme 8


Not : Fleksi spiral hortumları 2-3 senede bir yenileri ile değiştirmek bu hortumların yaratacağı su baskını riskini azaltacaktır. Yeni takılan fleksi borularıda ilk 1-2 gün takip etmek faydalı olacaktır.

Batarya & Musluk Montajı Tamiri Nasıl Yapılır

Yeni bir batarya aldığınızda veya herhangi bir sorun sebebi ile söktüğünüz bataryayı lavaboya montaj yapmak istiyrsanız aşağıdaki görsel anlatım ile bunu yapabilirsiniz. Unutmayın bu işlemi yaparken beklenmeyen sorunlar sebebi veya yanlış bir uygulama sebebi ile kendinize ve ürünlere zarar verebilirsiniz. Batarya montajını kendiniz yapmayı tercih etmeniz durumunda tüm sorumluluğun kendinize ait olduğunu unutmayınız. Buradaki bilgi ve anlatım sadece bilgilendirme amaçlıdır. Batarya değişimi ve benzeri konularda bizden yardım isteyebilirsiniz.

Bataryamızı takmaya başlamadan önce daire girişimizdeki ana vananın ve ara muslukların kapalı olduklarından emin olunuz. Aksi durumda su baskını ve benzeri riskler oluşabilir.

 

Batarya Montajı 1Batarya Montajı 4

 

Yeni aldığımız veya eski bataryamızdan söktüğümüz fleksi boruları yeni musluğumuza bağlayalım. Batarya ile birlikte gelen bataryayı sabitlemeye yarayan düz vidayı önce elimizle sonra ise bir tornavida yardımı ile ile sıkalım. Sonrasında fleksi borulara batarya ile lavabo arasında su sızmasını engellemek için konan contayı geçirelim. Contanın yerine düzgün olarak oturduğundan emin olmalıyız aksi durumda batarya deliğinden lavabonun altına su sızabilir.

 

Batarya Montajı 2Batarya Montajı 3

 

Bataryaya bağladığımız fleks hortumları lavabo üzerindeki batarya deliğinden aşağıya geçireceğiz. İki spiral fleks boru aynı anda sığmayacağından teker teker aşağıya geçiriyoruz.

 

 Batarya Montajı 4Batarya Montajı 5

 

Plastik contanın yerinde olduğunu kontrol ederek bataryayı yerine oturtuyoruz.

 

 

 

Batarya Montajı 6Batarya Montajı 7Batarya Montajı 8

 

Musluğu lavaboya sabitleyen pulu lavabonun altından musluğa takıyoruz ve akabinde sıkıçtırma pulunu önce elimizle sonrada küçük ingiliz anahatarı veya 13 numaralı anahtar ile sıkıyoruz. Sıkarken yukarıdan musluğu tutarak sabitlemek hem bataryanın hem de plastik contanın yerinden oynamasını engelleyecektir.

 

Batarya Montajı 9Batarya Montajı 10

 

Musluktan inen fleksi boruların uclarını ve içinde bulunan contaları kontrol ettikten soonra ara musluklarına 13 numaralı anahtar ile sıkıyoruz. Sıcak ve Soğuk su fleksilerini doğru ara musluklarına taktığınızda emin olunuz.

 

Batarya Montajı 11

 

 

Ara muslukları ve daire girişinden kapattığımız ana vanayı açarak musluğumuzu ve bağlantılarını su sızması var mı diye kontrol ettikten sonra kullanmaya başlıyoruz.

 

 

 

 

Musluk Conta Değişimini Nasıl Yapabilirsiniz

 

Conta Nasıl Değiştirilir 1
 

Öncelikle önlem amaçlı olarak hem bina/daire girişindeki ana vanayı hem de lavabonun altındaki ara muslukları kapatın.

 

Conta Nasıl Değiştirilir 2

 

 

Vana ve ara muslukları kapattıktan sonra musluğun üzerinde olan musluk kafasını çıkaracağız. Musluk kafasını çıkarmak için önce musluk kafasını sabitleyen vidaya ulaşmak için vida kapağını açıyoruz. Bu kapaklar musluk tiplerine göre değişebilir ama çıkarılma şekilleri genelde aynıdır. Bir tornavida yardımıyla kapağı çıkarın.

Conta Nasıl Değiştirilir 3

 

Yanda vida kapağını ve kapak contasını görüyorsunuz.           

 

Conta Nasıl Değiştirilir 4

 

 

Daha sonra kafanın içindeki küçük vidayı bir tornavida yardımı ile sola doğru çevirerek çıkartın.

Conta Nasıl Değiştirilir 5
           

 

 

Yandaki resimde çıkardığımız vidayı görüyorsunuz.

 

 

Conta Nasıl Değiştirilir 6

Vidayı çıkardıktan sonra kafayı asılarak çıkarın, kafa bazı durumlarda kireçlenme ve zamanla sıkışmadan dolayı asılma ile çıkmayabilir. Bu gibi zamanlarda tornavidanın arkasıyla çıkış istikametine doğru yavaş yavaş  tıklayıp, vurarak çıkarın. Musluk kafasını çıkardığımızda işimizin zor kısmı bitti demektir.

Conta Nasıl Değiştirilir 7

 

 

 

Yanda çıkardığımız musluk kafasını görüyorsunuz.

Conta Nasıl Değiştirilir 9

 

 

 

Musluk kafasını çıkardıktan sonra içerisindeki salmastra dediğimiz malzemeyi bir anahtar yardımı ile sola doğru saat yönünün tersine çevirerek söküyoruz.

Conta Nasıl Değiştirilir 10

 

 

 

Yanda çıkardığımız salmastrayı görüyorsunuz.           

 Conta Nasıl Değiştirilir 11

 

 

Salmastrayı çıkardıktan sonra sıra musluk contasını değiştirmeye geldi. Contanın önünde yer alan küçük vidayı bir pense veya kargaburnu yardımı ile çıkarıyoruz.

Conta Nasıl Değiştirilir 12

 

Vidayı söktünden sonra bozulmuş contayı çıkarıyoruz ve yerine yeni contayı takıyoruz. Bu zamana kadar yaptığımız işlemlerin tersini uygulayarak salmastrayı yerine takıp başlığınıda kapatarak kullanmaya başlıyoruz. Satın aldığınız contanın yumaşak olmasına dikkat edin. Musluğun contasını değiştirmenize rağmen musluk hala damlatıyorsa o zaman musluk contasının yatağı bozulmuştur. Bu yatak raybalama sistemi ile bir süre daha kullanılabilir. Ama bu işlemi siz yapamazsınız bu gibi bir durumda bir tesisatcıdan yardım alınız.

 

  • Eğer bir musluk tamiri tekniği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, profesyonel yardım almak daha doğrudur.
  • Küçük parcalar ve vidalar çalışma esnasında düşüp kaybolabilir. Bu konuda tedbir almalısınız.
  • Seramik kartuşlu musluklar özel üretim olduklarından üreticisinden yedek malzeme sipariş edilmesi gerekebilir.
  • Anahtar ve diğer  takımlar krom kaplı yüzeyleri klaylıkla çizebilir, bu konuda dikkatli olunuz. Anahtar ve musluk yüzeyi arasına tampon olarak bir bez kullanın.
  • Musluğunuzu kapatırken fazla sıkmayınız. Musluğunuzu kapatırken plastik olan contaları koruyun. Contalar en çok kullanım esnasında fazla sıkılmaları sebebi ile zarar görmekte ve zamanla su kaçırmaya başlamaktadır.

 

0542 472 92 35 - Su Tesisatçı İsmet Usta

 

Etiket : damlayan musluk batarya tamiri nasıl yapılır, Batarya montajı nasıl yapılır musluk montajı değiştirme, Batarya nasıl sökülür